Anasayfa / kas geliştirici / Six Pack Paramparça Kasları Nasıl Yapar ?

Six Pack Paramparça Kasları Nasıl Yapar ?

Yıllardır ağırlık çalışmasındaki ilk amacım estetik beden geliştirme olmasa da, karın kasımı yağsız şekilde görebilmeye büyük ehemmiyet veriyorum. Elbette aynaya bakıp iyi hissedince de, sosyal medya takipçilerinden ve çevremden aldığım pozitif mesajlarla da anlıyorum ki: karın kası pek de küçümsenecek bir şey değil.

Six pack İle Karın Kası

Vücut kütlesini çoğaltmak amacıyla oluşturulan “bulking” ve paramparça olmak amacıyla oluşturulan “cutting” dehemmiyetlerini unutun. Bunlar profesyonel beden geliştirmecilerin ilgilenmesi gereken şeyler. İster profesyoneller gibi ilaç kullanın (steroidler ve performans artırıcı ilaçlar, supplementler değil), ister kullanmayın: bulk ve cut süreçleri mantıklı değil! Uzun vade düşünün. A noktasından B noktasına gitmek amacıyla evvelce C ye, sonra Z ye gitmekle uğraşmayın. Hızlı şekilde irileşmek mi istiyorsunuz? Böyle bir şey yok! Hızlı şekilde yağ yakmak mı istiyorsunuz? Bir deri bir kemik kalmak istemiyorsanız, bunu da unutun.

Göbekteki Yağlar

En süratli sonuca ulaşma taktiği: süratlice sonuca ulaşmaya çalışmaktan vazgeçmek. Bu yüzden sabırla, amacınıza doğru ilerleyin. Yapmanız gereken yavaş yavaş sofrada yediklerinizi, halterde ağırlıklarınızı çoğaltmak. Güçlendikçe, kas kütleniz artacak. Kas kütleniz arttıkça Yemeniz gereken oran artacak. Bu yüzden sabırla, uygulamalı şekilde ilerleyin. Şuan belki karın kaslarınız biraz belli olabilir, lakin genel olarak vücudunuz yapılı olmadığı amacıyla hem dilediğiniz estetiği yakalayamazsınız; hem de karın kaslarınız da yeteri kadar büyük değildir. Bu yüzden kaliteli bir uygulamala güçlenirken, antrenmanlarınıza direkt karın çalışması ekleyebilirsiniz. Her antrenmanın sonucunda bile birkaç set karın çalışması uygulamanızı bozmayacaktır.

six pack karın kası
Kesinlikle yapmamanız gereken şey ise, süratlice irileşmeye çalışarak çok yemek ve bundan dolayı yağlanmak olacaktır. Bu yüzden şayet beslenmeyi çok kaçırırsanız, biraz kendinizi denetim edin. Yapmanız gereken beslenmenizi denetim edip, dikkatli bir kalori açığı yaratarak halterde ağırlıklarınızı artırmaya çalışmak. Güçlendikçe, kas kütleniz artacak. Kas kütleniz arttıkça Yemeniz gereken oran artacak, lakin siz depoladığınız yağları tüketebilmek amacıyla günlük kalori gereksiniminizı aşmamalısınız. Bu şekilde sabırla, uygulamalı şekilde geliştikçe vücudunuz dilediğiniz yönde dönüşmeye başlayacak.

Şimdi belki karın kaslarınız biraz belli olabilir, ideal ışıkta teker teker sayabilirsiniz bile. Fakat bu arzuladığınız nokta amacıyla yeterli değil ve güçlenerek bütün bedeninizle birlikte estetik bir konuma gelmeliler. Karın kaslarınızı daha da büyütebilmek ve süreci biraz daha hızlandırmak adına, antrenmanlarınızın sonuna direkt karın kası egzersizleri ekleyebilirsiniz; lakin bunun yağ yakımına yardımcı olacağını düşünmenizi istemem. Bu yalnızca kasların biraz daha büyümesi ve belirginleşmesi amacıyla yaptığımız bir şey.

Beslenmenizi günlük gereksiniminiz dolaylarında götürürseniz, güzel bir ağırlık çalışması ile arzuladığınız dönüşümü yaşamanız işten bile değil. Yapmanız gereken günlük Yemeniz gereken besinden bir oran kalori açığı yaratarak beslenmek ve sporda güçlenmeye odaklanmak. Ağırlıklarınızın yükselmesi lazım. Böylece kas kütleniz artacak. Fakat kalori açığı oluşturduğunuz amacıyla beden yağ dokunuzu enerji amacıyla tüketmeye başlayacak.

Elbette kalori çoğu ile beslenen birine göre birazcık yavaş güçlenebilir, bundan dolayı daha yavaş kaslanabilirsiniz. Vücudunuzdaki yağlar eridiği amacıyla sürele ölçüleriniz birazcık küçülebilir bile. Fakat yağlar kaybolabildiğince, altından estetik bir yapı çıkacağından emin olun. Bu, kuşkusuz karın kaslarını da içerecek. Direkt olarak karın kası çalışmanız bu aşamada size pek yardımcı olmaz. Ne göbeğinizdeki yağları eritir, ne de altındaki kaslar biraz büyüse bile bunu fark edebilirsiniz. O yüzden karın çalışmakla süre kaybetmeyin, büyük bileşik egzersizlerde güçlenmeye bakın.

Amacınız amacıyla antrenman ve beslenmeyi nasıl organize edeceğinizi öğrenmek, hem de direk sizi senelerce destekleyebilecek, yüzbinler üstünde denenmiş, egzersiz biliminin prensiplerine göre geliştirilmiş uygulamalarınızı elinize almanız Ağırsağlam’da olabildiğince kolay.

Bir defa karın kaslarını görmek, birkaç hafta güvenliğini sağlamak pek mühim değil. Biz bununla birlikte yaşam sürdürmek istiyoruz, umarım sizi hatalı anlamadım! Bunu da sağlamanın yolu seneler süresince güçlenmeye odaklanmak, bundan dolayı metabolizmamızın ve kas kütlemizin her vakit optimum civarda olmasını sağlamak.

Elbette beslenme düzenimizin de belli bir düzende işlemesi gerekiyor. Zamanla kazandığımız güzel bağımlılıkları bozmamalıyız. İyi olan her şey, ilgi istiyor. Kız arkadaşınızla birkaç hafta ilgilenmemeyi deneyin, görün bakalım ne oluyor. Okula, işe birkaç hafta gitmeyin, büyük ihtimalle yaşamınız alt-üst olur. Dişlerinizi birkaç gün fırçalamazsanız, daha evvelce onsenelerce bunu yaptınız diye size torpil yapmaz. Elbette aynı prensip karın kasları amacıyla de geçerli olacak, ve yaşam bu yüzden harika!

Öncelikle bütün bu sürecin seneler süreceğini anlamanızı istiyorum. Hatta bu gerçeği bir an evvelce sevmeye başlayın. Ağırsağlam size boş vaatler sunup, naifliğinizi sömürmek istemiyor. Aksine siz ne kadar bilinçlenir ve ne kadar erken sporu yaşamınızın bir parçası durumuna getirirseniz (fiziksel ve mental olarak), ben de o kadar kar edebilirim.

1 yıldan evvelce estetik bir fizik elde etmeniz olabildiğince zor. En az 1 yıl, derli toplu olarak beslenmenizi ve antrenmanınızı olması gerektiği gibi uygulamalısınız. Bu sayfada görüldüğü resimler dahi en az 3-4, hem de 7-8 yıllık emeklerin eserleri. Elbette her bireyin gözleri, kulakları, boyu, ten rengi değişik olabildiği gibi; karın kaslarımızın biçimi de değişik olabilir. Bu şekiller genetiktir, kimi insanda 8 parça olur, kiminde 4 parça. Bu yüzden “six pack” ve bilhassa simetrik bir six pack amacıyla çok da takıntılı olmayın. Düz ve sert bir karın, daha sıhhatli bir amaç olacaktır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.