Anasayfa / kas geliştirici / Karın Kası ve Göğüs Kası Nedir, Nasıl Çalışır ?

Karın Kası ve Göğüs Kası Nedir, Nasıl Çalışır ?

Karın kasları ile ilgili biraz ayrıntı veriler sunarak nasıl paket karın kasları oluşturabileceğimizi anlatmak istiyorum. Vücudun aynası olan karın kaslarına sahip olan şahıslara bakıp imrendiğimiz vakitler çok olmuştur. Esasında bu kas grubu en basit ilerleyen kas kümelerindan birisidir. Esas mühim olan bu kasları ortaya çıkarabilmek yani dışarıdan görünebilir duruma getirmektir.

Karın Kası Nedir ?

Serratus anterior kası göğüs kasımızın anında alt doğrultusunda tespit edilen parçalı biçimli bir kastır. Bu kasın geliştirilmesi amacıyla yukarı doğru gövdemizin üst tarafının kaldırılması ve kolların yanlardan yukarı doğru hareket etmesi lüzummektedir. Yani üst göğüs kası egzersizlerinden “Incline Dumbell Fly” hareketi bu kasın geliştirilmesi amacıyla bir yoldur. Aynı hareketi yere yatarak çok hafif dambıllar ile kaldırma hareketi yapar iken gövdenin üst tarafını da yukarı doğru uzatırsak bahsetmiş olduğumuz kası geliştirebiliriz.

Rectus Abdominis denilen kas parçaları bizim six pack adı vermiş olduğumuz kas parçalarına alt karın kasları eklenmesiyle oluşur. Bu kasların hepsi gerçekte aynı tip kaslardır. Kendi başlarına kütledirler. Yukarıdakilerin gelişmesi üst bedenin yukarı kalkmasıyla, aşağıdaki uzun baklanın gelişmesi ise bacakların hareketiyle oluşur. Yani belden yukarısının hareketi üst karın kaslarını, belden altının çalışması ise alt karın kaslarını geliştirir.

Göğüs Kasları Nasıl Gelişir ?

Internal oblique adı verdiği kas dışarıdan gözükmemektedir. Fakat kasın gelişimi dışta tespit edilen kasların ortaya çıkması amacıyla çok mühimdir. Bu kas kalça kaldırma hareketlerinde ve pilates hareketlerinde çalışmaktadır.
External oblique yan karın kası adı verdiği kastır. Yan mekik, çapraz hareketler gibi hareketler ile gelişmektedir. Bu hareketleri yapar iken bel problemimiz olmamasına çok ilgi etmeliyiz. Çünkü çapraz hareketler omurgamıza ters olan hareketlerdir. Bu sebeple bu hareketleri yapar iken omurgamızın gücüyle değil, karın kaslarımızın gücüyle çalışmalıyız. Bunun amacıyla hareketler sırasında karın kaslarımızın ve belimizin kasılı olmasına özen göstermeliyiz.

Transversus Abdominis kası ise organlarımızın anında çevresinde tespit edilen kastır. Gelişimi gene mühimdir. Gelişmesi amacıyla pilates tipi merkeze yönelik hareketler gerçekleştirmek lüzummektedir.

Karın kası yapma hususuna gelince bu hal ilk evvelce bireyin biyolojik yapısıyla ilgili bir haldur. Oluşturacağımız kas kütlesinin biçimi genetiğimizle ilgilidır. Görüntünün simetrik olması, ayrık olması ya da düzgün gözükmesi tamamıyla yapısal bir haldur. Kendi yapımızı dşayetlendirmeli biraz evvelce bahsettiğim ortamlardan hangisinin geliştirilmesi lüzumiyorsa bu bölgeye yönelmeliyiz. Daha iyi ilerlemiş karın kasları amacıyla derli toplu çalışmak lüzummektedir. Diğer kas kümeleri gibi çok uzun süreli dinlenmelere lüzum yoktur. Karın kaslarımızın zayıf olduğunu düşünüyorsak şayet hergün çalışmamızda da sakınca yoktur.

Şunu da göz ardı etmemek lüzummektedir ki bu bölümde tespit edilen kas lifleri de başka kas lifleri gibi dinlenmek amacıyla 48 saatlik bir süreye lüzumsinim duyarlar. Bu sebeple 2 günde 1 çalışmak en ideal yöntemdir. Yapacağımız çalışmalarda ağırlık kullanmak ya da beden ağırlığı ile çalışmak ise gene amacımızla ilgili bir haldur. Zayıf bir fiziğe sahipsek ve karın kaslarımızın zayıf olduğunu düşünüyorsak çoğunluklu çalışmalara yönelmeliyiz. Böylece bu kasların daha ilgi çekici daha geniş bir duruma gelmesi olası olacaktır. Fakat kilo problemimiz varsa ve belimizi inceltmek istiyorsak mutlaka beden ağırlığımızla bol tekrarlı çalışmalara yönelmeliyiz.

karın kası

Beslenmek kas gelişimi amacıyla çok mühimdir. Hatta bu hali evvelceki yazılarımda gelişim amacıyla %60 beslenme %40 çalışma olarak oranlamıştım. Bu hal aynı biçimde karın kasları amacıyla de geçerlidir. Bunun yanısıra bedenimizde yağın depolanması amacıyla salgılanan hormonlar sebebiyle en çok yağ karın bölgemizde bulunmaktadır. Bu hal karın kaslarımızın görünmesini engeller. Filmlerde ya da müsabakalarda görmüş olduğumuz karın kasları gerçekte sıksık görünen biçim değildir.

Yani bir insanın senenin 12 ayında sıksık karın kasları net çizgi çizgi dolaşma talihi yoktur. Beslenme düzeni bozulduğunda ya da kas kütlesi arttırma devresinde bu kas kütlesinin üstünde de ister istemez yağ birikimi oluşacaktır. Önemli olan bu yağı aşırı boyutlara ulaştırmamak ve yağ yakımına başladığımızda çok çok çaba sarf etmemektir. kardiyo post İlk olarak yapmamız lüzumen karın kaslarımız gözükene kadar beslenmemize ilgi etmektir. Bunun amacıyla yağ, protein ve karbonhidrat seviyesinı çok ilgili düzenlemek lüzummektedir. Karın kaslarımız ilgi çekicileştikten sonra ise çalışmalarımızı normal bir seyirde sürdürmeli, karın kaslarımızın kaybolmasına müsaade etmemeliyiz.

Gelişme vakitlerında 1,2,3 seviyesi kullanabiliriz. Bu oranlar gelişim amacıyla ideal oranlardır. Eski sistem olarak evvelce bulk devresi yaparak kas kütlesi arttırmak, sonra definasyon yaparak yağ yakmak sıhhat yönünden çok ideal değildir. Bunun yerine sıksık zinde bir biçimde çalışarak kimi dönemlerde kütle arttırmalı, kimi dönemlerde ise parçalamaya yönelmeliyiz. Detaylı programlar amacıyla etkileşim bölümünden irtibata geçebilirsiniz.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.