Anasayfa / kas geliştirici / Karın Kası Nasıl Oluşturulur ?

Karın Kası Nasıl Oluşturulur ?

Karın kasları, evde forma sokulması en basit kas gruplarındandır. Karın kaslarınızı ilerletmek amacıyla spor salonlarına gitmeniz ya da yer kaplayan spor aletlerini satın almanız koşul değil. Fakat karın bölgesi bedenin en acele yağlanan bölümüdür. Belirgin bir karın kasına sahip olmak amacıyla egzersizleri de diyetle takviye etmek gerekir. Bu da karın kasını zor elde edilir kılar. Motive edici nokta ise çok iyi bir karın kasının kilolara karşın de dikkat çekici olduğudur. Eğer yeni başlıyorsanız ve kısa vakitte dikkat çekici neticeler alabilmek istiyorsanız egzersizlerinizi protein diyeti gibi kilo verdirirken kasları besleyecek diyetlerle desteklemeniz gerekir.

Karın Kasları

Yan karın kasları baklavaların güzel görünmesi amacıyla çok mühimdir. Yan karın kasları ihmal edilirse hatları dikkat çekici bir six pack imkânsız duruma gelir. Bu hareket ağırlık kullanmadan da yapılabilir. Sol el ensede, sağ el mısra kadar indirilir. Daha sonra soluk sunarak yukarıyaya kaldırılır.

Mekik hareketi başlarda çok zor gelse de üst karın kaslarını kısa sürede ilerletmek amacıyla koşultır. Yine de mekik çekmem diyenler amacıyla seçenekler vardır. Mekik hareketi yapılırken mutlaka beden tam yukarıyaya kaldırılmamalıdır. Gövdeyi tam kaldırmak kas gelişimini azalttığı gibi sağlığa da zararlıdır. Mekik yavaş yavaş yapılırsa daha verimli olur.

Vücudunuzdaki Kaslar

Mekik hareketinin dozunu çoğaltmak amacıyla fotoğraftaki gibi sol bacağınızı kaldırın ve sağ kolunuzla bacağınıza değecekmiş gibi yaklaşın. Aynı hareketi sağ bacağınızı kaldırarak da yapın. Bu hareket mekikte ikiye bölünen yükü tek tarafa verir.

Alt karın kaslarını ilerletmek amacıyla havada bisiklet çevirme gibi geliştirici hareketler mevcuttur. Fakat alt karın kaslarını ilerleten esas hareket budur. Ellerin ensede olması koşul değil. Yanlarda ve avuç içleri yere bakacak şekilde de hareket yapılabilir. Bu hareketin yavaş yapılması hem bel sağlığı amacıyla hem kas gelişimi amacıyla mühimdir.

karın kası

Twist, belden aşağısı sabitken belden yukarıyayasını sağa sola çevirme hareketidir. Tam tersi de yapılabilir. Yani bel üstü sabitken bel altı çevrilebilir. Fakat bizim amacımız hiçbir alet kullanmadan twist yapabilmek. İstenilirse ellere eşit miktarda ağırlık alınabilir. Dizler hafif kırılarak sabit tutulur. Gövde esneyebildiği kadar sağa sola çevrilir.

Yan karın kaslarının baklavaların manzarası amacıyla ne kadar mühim olmasından bahsetmiştik. Bu hareket de yan karın kasları amacıyla bir seçenektir. Hareket olmadığı amacıyla çok terlemeden yapılabilir.

Plank duruşu nerdeyse bütün karın kaslarını çalıştırır. Mekik çekmeye seçenek olan bu hareket pek terlemeden yapılabilir. Bunun hareketi pasif buluyorsanız şınav da çekebilirsiniz.

İngilizce ifadesiyle “body building” beden inşası manasına gelir. Vücudu da kuşkusuz tüketilen gıdalar oluşturur. Vücut geliştirme sporu fakat ve fakat uyku (dinlenme), egzersizler ve beslenme üçgeni üstüne kurulabilir. Bunlardan biri eksik olursa sağlıksız neticeler meydana çıkabilir. Karın kaslarını meydana çıkarmak amacıyla nasıl beslenmeniz gerekliliğini unutmayın.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.